

Traditionellt firande med resning av midsommarstång, spelmanslag, ringdanser och folkdräkter.



Kall, god sås att dippa grönsaker i.




Kvällen bjöd öven på allsång med både gitarr och dragspel- mysigt!

Nu ska jag hoppa i sommarklänningen (och leggingsen och koftan...) och plocka en riktig midsommarbukett till kvällens dukning. Hoppas att ni får en riktigt härlig midsommarafton, regnet till trots.
Glad midsommar säger Zingo som motvilligt fått en liten krans på sig.
(från Majas alfabetssånger, bästa barndomssångerna!)
Shackrutor (ca 50 st)
100 g smör
2,5 dl vetemjöl
½ dl strösocker
½ tsk bakpulver
1 tsk vaniljsocker
1 msk kakao
Blanda alla ingredienser förutom vaniljsockret och kakaon till en deg, gärna i matberedare. Dela sen upp degen i två delar och blanda i vaniljsocker i den ena delen och kakao i den andra. Dela vaniljdelen i två delar och kakaodelen i två delar så att du har totalt fyra degbitar. Rulla ut delarna till lika långa rullar och lägg sne ihop en ljus och en mörk rulle bredvid varandra, och sen de resterande rullarna uppe på så att det bildas ett rutmönster. Forma till rullen så att den blir fyrkantig, rulla in den i plastfolie och lägg den kallt i 30 minuter. Skär sen rullen i 50 delar (ca ½ cm tjocka kakor) och lägg på en plåt. Grädda mitt i ugnen i 175 grader, 7-10 minuter.
Brysselkex (ca 50 st)
4½ - 5 dl vetemjöl
1 dl socker
2 tsk vaniljsocker
200 g margarin eller smör
strösocker + karamellfärg
Blanda ihop alla ingredienserna till en jämn deg. Forma degen till rullar, drygt 4 cm i diameter. Färga lite strösocker med karamellfärg och rulla dem i sockret. Lägg rullarna kallt ungefär 30 min och skär dem sen i skivor och lägg kakorna på en plåt. Grädda mitt i ugnen ca 10 minuter.
Ät de nygräddade kakorna med ett glas mjölk, eller bjud in till ett mysigt afternoon tea där småkakor av olika slag är obligatoriskt!
Tre sorters maränger som gick åt i ett nafs!
Maränger (30 st)
4 äggvitor
3 dl strösocker
1 dl hackad sötmandel/ 50 g smält choklad/ lakritsessens efter smak och några droppar svart karamellfärg
Vispa äggvitor och socker till ett hårt skum. Dela smeten i tre delar och smaksätt varje del för sig. Klicka ut smeten i toppiga högar på en plåt med bakplåtspapper ocj grädda i 125 grader i ca 45 minuter.
Hallonglass och rabarberglass.
Rabarberglass (6 port)
300 g rabarber
1/2 dl vatten
1 dl socker
3 dl vispgrädde
2 äggulor
1 tsk vaniljsocker
Skär rabarbern i tunna skivor. Koka rabarbern i vatten och socker på svag värme under lock tills den mosar sig. Låt kallna. Vispa grädden. Blanda äggulor och vaniljsocker. Rör ner äggblandningen och rabarbern i grädden. Häll smeten i en form elle plastburk klädd med bakplåtspapper och täck med plastfolie. Frys den i minst 3 timmar. Kom ihåg att ta fram glassen ungefär 30 min innan den ska ätas, så att den inte är stenhård. Stjälp upp glassen på ett fat och dekorera gärna med bär eller blommor.
Hallonglass
Här är det samma princip som i rabarberglassen, byt bara ut rabarbern mot 300 g hallon som mixas till en puré tillsammans med ½ dl socker (inget vatten). Sen är det bara att följa ovanstående recept.
Hallonglass dekorerad med vit viol och röda pelaronier.
Kolasås (6 port)
1.5 dl vispgrädde
1 dl mjölk
2 msk strösocker
½ dl ljus sirap
1 msk smör
Blanda grädde, mjölk, socker och sirap i en kastrull.Koka upp allting och låt det koka ganska kraftigt utan lock tills såsen är ljusbrun, ca 10 minuter. Lägg i smöret och rör om. Ringla över glassen och NJUT!
Rabarberglass, hallonglass, kolasås och lakritsmaräng. Precis hur gott som helst! Någon av alla dessa godsaker bara måste ni testa att göra.
Listan på alla sommarpratare finns här.
Hallon/citroncupcakes (12 st)
100 g mjukt smör
1 ½ dl socker
4 ägg
5 dl vetemjöl
1 tsk bakpulver
1 tsk vaniljsocker
1 dl mjölk
2 dl hallon eller skal och saft av 1 citron
Rör smör och socker poröst. Tillsätt äggen ett i taget under kraftig omrörning och rör i vätskan. Blanda de torra ingredienserna och rör ner i blandningen. (Obs! Vispa inte i mjölblandingen utan rör försiktigt ner den. Då blir muffinsarna höga och fina med lite luftbubblor i.) Välj smaksättning och rör i antingen hallon eller citronskal och saft. Klicka ut smeten i fina formar och ställ gärna i en muffinsplåt och grädda sen mitt i ugnen på 175 grader i ca 15 min. Låt svalna.
Citronmuffins med citronfrosting dekorerad med citronskiva och guldströssel.
Hallonmuffins med rosa glasyr, hallon och färgglatt strössel.
Chokladcupcakes (kladdkakemuffins)
2 ägg
2½ dl strösocker
3 dl vetemjöl
4 msk kakao
1 msk vaniljsocker
1 krm salt
100 g smält smör
Vispa ägg och socker vitt och pösigt. Rör ihop vetemjöl med kakao, vaniljsocker och salt. Vänd ner i smeten och rör om. Tillsätt smöret. Blanda till en slät smet. Fyll upp muffinsformar till 3/4. Grädda i 175 grader 12-14 min. Täck muffinsarna med plastfolié och låt dom svalna i kylskåpet.
En riktig chokladdröm- chokladmuffins med chokladtopping, godis och strössel.
Frosting (till alla tre sorter)
60 g mjukt smör
1 tsk vaniljsocker
100 g philadelphiaost
Choklad: kakao till färg och smak är lagom
Hallon: Röd karamellfärg
Citron: Gul karamellfärg och citronsaft från ½ citron (kan behövas lite mer florsocker för att få frostingen fast)
Rör ihop frostingen till en slät kräm. Välj karamellfärg/kakao beroende på muffinssort. Bred eller spritsa den över muffinsen och dekorera med hallon/citronskivor/godis och kanske lite strössel.
En variant på pannkakstårta är minitårtor gjorda på plättar som serveras som småportioner. Enkelt att svnga ihop, himla gulligt och fasligt gott!
Plättbakelse jordgubbar serverad med hjortonsylt.
Plättbakelser (ca 6 st, beroede på hur höga man vill ha dem)
6 dl mjölk
3 dl vetemjöl
1 tsk salt
3 ägg
2 msk smör
vipgrädde
sylt eller bär
Rör ihop allt utom smöret till en jämn smet. Smält smöret och häll i smeten. Stek i ett plättlagg och låt plättarna svalna. Vispa grädde och varva plättar, grädde och sylt eller bär till lagom höga bakelser. Bred grädde runt om och dekorera med något fint; bär, godis eller kanske strössel.
Andra blommor som både är tjusiga och går finemang att äta är t ex krasse, malva, tulpaner, pelargoner, penséer och viol.
Apelsinjuice med blått sugrör, jordgubbar och svenska flaggor passar fint till nationaldags-frukosten.
Mjuk pepparkaka
100 g smör
2 ägg
3 dl socker
1 tsk malen kardemumma
2 tsk kanel
0,5 tsk ingefära
3 dl vetemjöl
1 tsk bakpulver
1 dl mjölk
Smält smöret och låt svalna. Vispa ägg och socker pösigt. Tillsätt kryddorna och rör i mjöl blandat med bakpulver. Tillsätt det smälta smöret och mjölken. Häll smeten i en smord och bröad sockerkaksform och grädda sen mitt i ugnen i 175 grader i ca 40 minuter.
De senaste dagarna har inneburit en himla massa trevliga middagar utomhus och ett evigt fikande, precis som det ska vara på sommaren!
Jag har firat sommarlov med fästmannen på den grekiska restaurangen Efesos i Örebro som serverade fantastiskt god mat! Kolgrillade lammfiléspett med pommes frites, pitabröd och fem (!) olika grekiska såser till. Mmmm...
Blivit bjuden så jättemysig grillkväll i Dalarna hos svägerska med sambo. Det bjöds massor av goda saker från grillen...
... och jordgubbar med glass till efterätt.
Fikat i stans mysigaste trädgård där jag bodde tidigare, och där både syster och bror numera huserar i varsin lägenhet. Där har många lata eftermiddagar och ljumma kvällar spenderats, och så hoppas jag det blir även i sommar. För övrigt är det så himla roligt att duka hos syrran som har skåpen fulla av udda tallrikar med rosor, både prickiga och rutiga glas, söta små skålar, blommiga kakfat på fot och jag vet inte allt. En riktig loppisälskare, precis som systern hennes...
Igår avnjöts kvällen på uteservering med bästa gänget (förutom fästmannen som jobbade) på "vår" restaurang där goda drinkar och smarriga pizzor stod på bordet.
Kvällen avslutades såklart i trädgården med favorit-desserten panna cotta toppat med passionsfrukt, hallon och jordgubbar. Recept på godaste panna cottan hittar ni här.
Den efterföljande mysiga övernattningen hos syrran slutade dock med att katten Humlan som är en innekatt rymde strax innan läggdags och kom tillbaka kl 03, bästa kompisen skulle upp och jobba kl 06 och systern vaknar upp akut sjuk kl 09. Men efter lite återhämtningssömn, några alvedon och en handling återförenades vi till eftermiddagsfika med te och nybakt bröd, och som sedan övergick till en spontan grillkväll.
En himla lång och mysig helg som ju ännu inte är slut med tanke på att det är helgdag imorgon, igen!
Imorgon bär det sedan till Dalarna där vi ska vara hela sommaren lång. Jag kommer verkligen sakna vårt kära loft på gården här hemma, katten Jenny som blir kvar hos grannarna och fina Örebro stad. Men vi kommer ju tillbaka i höst och då flyttar ju dessutom syskonen mina och bästa kompisen med, hur bra blir inte det? Men först ska vi njuta av en lång härlig sommar i Dala-idyllen!
Ikväll firar jag med en kalasgod blodapelsindryck med smak av hibiskus (?). Läskande och inte allt för söt, ett riktigt gott alkoholfritt alternativ. Extra plus för snygg flaska!
I en vindsvåning i en lada, på en gård i Örebro huserar jag med man och katt. Jag lägger ner mer tid på inredningsfixande, matlagning och pyssel än mina studier på universitetet där jag till sommaren tar min examen som rättsvetare.
Här hittar ni recept på god och lättlagad vardagsmat, mycket vegetariskt, lyxigare helgmat, många desserter och ännu fler bakverk, såväl gamla favoriter som nya påhitt. Förutom recept så dyker det även upp ett och annat pysseltips om inredning, blommor, paket & presenter och dukning.
Hoppas att ni hittar något ni gillar och inspireras av!
Kontakt: pyssligheter@live.se
